Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Bor yüklü hidrojel, yaralı kasların iyileşme süresini yarıya indiriyor


Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, enjekte edilebilir hidrojellerin, kök hücrelerle doldurarak veya destek iskeleleri olarak hareket ederek, hasarlı kasların ve tendonların iyileşmesini nasıl artırabileceğine dair bazı ilginç örnekler gördük. İspanya'daki bilim insanları şimdi yeni kas liflerinin oluşumunu önemli ölçüde hızlandırmak için bor salgılayan bir hidrojel geliştirdiler.Yeni biyomateryal, Valencia Politeknik Üniversitesi ve Biyomühendislik, Biyomateryaller ve Nanotıp Merkezi'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirildi. Bu materyal, bor yüklü bir aljinat hidrojel olarak tanımlanıyor. 

Hasarlı kas bölgesine deri altı enjeksiyon yoluyla verilmek üzere tasarlanan biyomateryal, burada bor salınımını sağlayarak kas yenilenmesine yardımcı olan olayların zincirleme reaksiyonunu başlatır. Bor kaslara girerken, integrinler adı verilen proteinleri uyarır ve hücreler ile hücre dışı matris arasındaki yapışmayı teşvik eder. Destekleyici yapı görevi gören materyal, onların dokuda birikmesine yardımcı olur. Bu, farklılaşmamış kas hücrelerini miyotüpler ve dolayısıyla taze kas lifleri üretmek için birbirine bağlayan daha büyük boyutta daha fazla adezyon tetikleme etkisine sahiptir. Bahsedilen süreç, deneme olarak akut kas yaralanmalarına maruz kalan farelerde gözlemlendi, iyileşmelerini büyük ölçüde hızlandırdı ve kasın çok daha hızlı yenilenmesini sağladı. 


Ekip üyeleri, "Hasarlı kas hücrelerine bor ekleyerek, adezyon seviyelerinin arttığını ve şimdi daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde yapışıp kasın daha kısa sürede yenilenmesini sağladığını doğruladık" diyor. Ekip, bu teknolojinin yaşlanmaya bağlı kas kaybının yanı sıra kalıtsal kas hastalığı formlarının tedavisinde özel bir değeri olabileceğine inanıyor. Araştırma ayrıca, bilim adamlarının yarı zamanda iyileştirilebileceğini söylediği yaygın kas yırtıkları için iyileştirilmiş tedaviler için zemin hazırlıyor. Rico, "Örneğin, ikinci derece fibriller yırtığın yeniden oluşması 30 gün sürerse, hidrojelimizin kullanımı iyileşme süresini 15 güne düşürür" diyor. Araştırma, Materials Science and Engineering dergisinde yayınlandı .


Kaynak: newatlas

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section